AmerikadaOKUL.com

Ana Sayfa Yaşam Okullar Testler Burs Şartları Lisans Eğitimi Başvuru Başvuru Formları Yolculuk Konaklama Vize İletisim

Başvuru Formları

International Student Application

Okul işlemlerinizi kendiniz herhangi bir danışmanlık şirketi yardımı almadan yapacaksanız:

Başvuru formlarına okulların web sayfalarından ulaşabilirsiniz.

Kolaylık sağlaması açısından,form üzerinde cevaplamanız gereken sorular ile ilgili bazı açıklamaları aşağıda bulacaksınız:

-Öncelikle her okulun belirli bir Application Fee (Başvuru ücreti) ve Tuition Deposit (Okul harcı depositi) denilen baştan ödemeniz gereken bir meblağı bulunur. Bu kriteri sakın gözden kaçırmayınız. Bu ücretler ödenmeden kaydınız yapılamamaktadır.

( Eğer vize alamazsanız kimi okullar Tuition Depositi ‘ni geri öder.Başvuru yaparken bu kısmı dikkatle okuyunuz)

-Formlarda kişisel bilgileriniz,adresiniz;telefon numaralarınız vs sorulacaktır.

- I-20 ID Number : Bu kısım Amerika’nın uyguladığı bir çeşit vize belgesidir.Yurt dışında okuyacak öğrencilere verilir.(Elçiliğe okuyacağınız okul tarafından; başvurunuz kabul edildiği takdirde gönderilecek “bu öğrenci okulumuzda eğitim alacaktır” benzeri mektup sayesinde vizenizi aldığınız takdirde ulaşacağınız ID numaranızdır.Ancak daha önce öğrenci vizesi almışsanız bu kısmı doldurmanız gerekiyor.

-Social Security Number: Amerika’da oturumunuz bulunuyorsa alabileceğiniz bir numaradır. Ancak bu numaraya sahipseniz burayı doldurmanız gerekiyor.

-Aile bilgilerinizi; baba ve annenizin mesleğini ve sağ/ölü kısımlarını doldurmanız gerekmektedir.

-Aile veya arkadaşlarınızda USA’da yaşayan var mı? Varsa isim; adres; telefon numarası ve size yakınlık dereceleri gibi soruları cevaplandırmanızı isteyeceklerdir.

- Okumak istediğiniz okulu nereden bulduğunuz hakkında soruyu cevaplamanızı  istemektedirler.

- Okuduğunuz okullar; başlangıç ve bitiş tarihleri; derecelerinizi isteyeceklerdir.Aldığınız diplomaların orjinalleri veya noter tasdikli kopyalarının başvuru belgesiyle beraber iletilmesini kesinlikle istiyorlar.

(Eğer belgeler İngilizce’den farklı bir dil yani Türkçe ise yeminli tercümandan noter tasdikli kopyasını kesinlikle eklemeniz gerekiyor.)

-English Language Proficiency ‘niz kesinlikle isteniyor.

İngilizce Dili Yeterliliğiniz için TOEFL Sınavının tarihi ve derecesini ; diğer İngilizce Yeterlilik Sınavlarının tarihi ve derecesini belirtmeniz  ve belgelemeniz gerekmektedir. (TOEFL Sınavı sonucunu okula göndertmeniz istenecektir)

-Okulun farklı şehirlerde kampüsleri varsa bunlardan hangisini seçtiğinizi belirtmenizi  başvuru formunda istemektedirler. Okumak isteğiniz bölümün hangi kampüs veya kampüslerde olduğuna dikkat ederek işaretlemenizi yapınız.

- Okula ne zaman başlamak istediğiniz sorulmaktadır.

-Okulun konaklama hizmeti varsa faydalanmak isteyip istemediğiniz sorulmaktadır.

-Mali durumunuzun deklerasyonunu istemektedirler.

Garantör- Ailenizden biri eğitim masraflarını karşılayacaksa bu kısmı dolduracaksınız. Ve her türlü mali gelir bilgilerini eklemeniz gerekmektedir.(Banka yazıları vs…İngilizce yazılmış olarak)

Sponsor-Masraflarınız bir sponsor tarafından karşılanıyorsa bu kişi veya şirket vs ile ilgili mali durum belgeleri istenmektedir.(Banka yazıları vs. İngilizce yazılmış  olarak)

Masraflarınızı kendiniz karşılayacaksanız- Bankanızdan İngilizce yazılmış olarak örneğin;bir lisans programında eğitim ve yaşama giderlerinizi karşılamak için  ;$29.000 gerekli ise banka hesabınızda bu kadar paranızın bulunduğuna dair belgeyi başvuru esnasında sunmanız gerekiyor.

-Kredi kartınızla Başvuru ücreti ve tuition depositini  varsa residence depositinizi (okulun konaklama yerinin depositi) ödedikten sonra ; öğrenci okula kabul edilirse I-20 Formu gönderilir.(Ödeme yaptığınız kredi kartınızın ön ve arka yüzünün fotokopisini de başvuru formuna eklemeniz gerekmektedir.)

-Başvuru formlarını Online veya Traditional International Application denilen (mail veya fax ile istenilen tüm belgeler eklenerek ) doldurabilirsiniz. Eğer gönderimi internet üzerinden yapacaksanız istenilen her belgeyi taratıcınızda taratmanız  gerekmektedir.